Řidiči automobilů velmi dobře vědí, že mají ze zákona ke svému autu i nejrůznější povinnosti, které navíc většinou nejsou zrovna levné. Mnohé z nich pak považujeme za zbytečné, a často bychom je nedělali, kdyby nebyly nařízeny zákonem. Mezi ně pak patří i kontrola emisí. Ta patří k věcem, o které se lidé obvykle příliš nestarají a považují je za zbytečnost. Koneckonců na výkon automobilu nemají žádný vliv, a na rozdíl od technické prohlídky zde ani nedostaneme informace, které by se vážily k bezpečnosti automobilu.

 

Je tedy otázkou, proč je stát vyžaduje. Je pochopitelné, že k tomu musí mít nějaký dobrý důvod. Abychom pochopili, jaký, musíme se zaměřit na to, jak nám vlastně přílišné emise škodí. Je zde totiž důvod, proč bychom se je měli snažit omezovat, a to poměrně závažný.

 

aut je na našich silnicích čím dál víc

 

Jen málokdo si totiž uvědomuje, jak velký vliv mají emise z automobilů na naše zdraví. Není náhodou, že lidé žijící ve městech mají nižší průměrnou délku života a mnohem častěji trpí nejrůznějšími onemocněními, především dýchacích cest.

 

Faktem je, že tento problém vyřešit není nijak snadné. Jsme totiž omezeni nejen současnými technologiemi, ale také tím, co si lidé mohou dovolit pořídit. Je totiž jasné, že zdaleka ne každý si může pořídit úplně nový vůz s nejmodernějším a nejekologičtějším motorem. Alespoň v naší republice obvykle kupujeme ojeté vozy, a tomu se musí emisní podmínky přizpůsobit.

 

starší auta produkují více emisí

 

Bohužel je dnes již jasné, že současné tempo snižování emisí nestačí, neboť po našich silnicích jezdí stále více aut. To je také jeden z důvodů, proč se vlády snaží o co nejdivější přechod na elektrické automobily. Je však možné, že toto nadělá více škody, než užitku.

 

Zde máme mimo jiné i ten problém, že lidé si tyto souvislosti příliš neuvědomují. Proto emisím nepřisuzujeme takovou váhu, jako bychom měli. Důsledkem jsou pak škody na našem zdraví, a to je cena, kterou bychom neměli být tak ochotni platit.