V naší ústavě je mimo jiné také dáno právo na bydlení. Z toho jasně vyplývá, jak důležité, dalo by se říci nezbytné, pro nás je. To se může zdát zvláštní. Přeci jen, když si to tak vezmeme, bydlení k běžnému životu nepotřebujeme, na rozdíl například od jídla či pití. Je tedy zvláštní, že právo na něj je dáno dokonce ústavou.

 

Pravdou však je, že touha po úkrytu je lidem vlastní odpradávna. Již pračlověk měl své jeskyně, do kterých se v noci chodil ukrývat, a to jak před predátory, tak i před nepřízní počasí. A jak se rozšiřoval stále více na sever, stávala se i větším nepřítelem i teplota. Zatímco v Afrických savanách bylo možné spát po celý rok pod širým nebem, v evropských a zvláště středoevropských podmínkách to v zimě možné není.

 

bydlení je pro nás důležité

 

A to platí i dnes, ačkoliv se kvůli globálním změnám klimatu stále otepluje, zimy rozhodně nejsou na takové úrovni, abychom v nich dokázali vydržet. Nehledě na to, že ani letní bouřky, často doprovázené silnými větry, nejsou ani zdaleka příjemné. A je jasné, že se stále extrémnějšími projevy počasí se budeme setkávat stále častěji. Úkryt před nimi je tedy v podstatě nezbytností.

 

klasický rodinný dům

 

Samozřejmě můžeme říci, že existují bezdomovci, tedy lidé, kteří žijí na ulici, a to je pravda. Avšak právě tito to nemají zvláště v zimě jednoduché. Mnozí z nich svou situaci řeší tak, že na podzim provedou nějakou trestnou činnost, za kterou jdou potom na několik měsíců do vězení, kde takto přečkají zimu. Mnoho z těch, kteří se pro tuto variantu nerozhodnou, či nevyužijí některou z ubytoven či nocleháren, zimu nakonec nepřežije.

 

Je tedy pochopitelné, proč je právo na bydlení tak důležité. V našich podmínkách úkryt před venkovními podmínkami zkrátka potřebujeme, ať už se nám to líbí či nikoliv. To je ostatně také důvod, proč jsou bezdomovci takový problém. A ten bohužel není nijak snadné vyřešit.