Knihy v sobě obsahují velké množství moudrosti. Proto také knihy byly v historii to první, co diktátorské režimy zakazovaly a co chtěly mít pod kontrolou. Kniha může totiž přenášet mnoho informací a myšlenek, které se zrovna aktuálně nemusí hodit. Kniha, ale i další formy umění jsou pro diktátorské režimy velmi zrádné. Mnohdy je totiž možné zakomponovat do děje myšlenku tak, aby ji odhalili pouze ti, kteří ji s tímto úmyslem čtou. Zkrátka, může zde být tak skrytá a vepsaná mezi řádky, že ji není možné odhalit. Díky tomu, že autoři i čtenáři byli v minulé době k tomuto konání nuceni, byli jejich schopnosti tříbeny a jejich smysly cvičeny.
Byli tak schopni odhalit cíp pláště, který podvratnou myšlenku zakrýval. Dokázali se nad dějem mnohem lépe zamyslet, než jsme schopni my dnes. Zvládli tak pochopit věci v mnohem širších souvislostech a předvídat dopady, jaké by mohly mít. Knihy se tak dělily na ty, které bylo možné vydávat a ty, jejich autoři byli zakázaní. Ty bylo možné vydávat v zahraničí v tzv. exilovém nakladatelství. Jedním z nejznámějších českých autorů a později i exilovým nakladatelem byl Josef Škvorecký. Díky těmto lidem se k občanům zavřeným za železnou oponou dostávala kvalitní literatura, o které se jim na pultech obyčejných obchodů mohlo nechat jen zdát.
Je na nás na všech, aby se taková cenzura již nikdy neopakovala. K tomu ale musíme být dostatečně vzdělaní a musíme vědět, co se dělo, abychom historii již neopakovali. K tomuto vzdělání patří také třeba španělská synagoga koncerty https://www.bmart.cz/cs. I díky vážné hudbě umíme být více citlivý a rozpoznat v svém okolí takové náznaky, které by k diktatuře mohly vést. Pomůže nám lépe se vyznat v lidech, což je nedocenitelná schopnost. Zkrátka do všeobecného vzdělání patří doopravdy vše a všechno z toho á svou hodnotu, kterou nelze podceňovat.